Kūdikio priežiūra, padėsianti išvengti plagiocefalijos ir brachicefalijos

Kūdikio priežiūra dažnai remiasi klaidingu požiūriu, kad apsaugoti kūdikį nuo plokščios galvytės sindromo galima tik stengiantis išvengti bet kokio spaudimo kaukolės kaulams. Spaudimas yra neišvengiamas. Svarbiausia, kad spaudimas būtų subalansuotas, o esant galvytės nugulėjimui – strategiškai tikslingai nukreiptas.

Kūdikio priežiūra ir AKTYVUS IR SUBALANSUOTAS KŪDIKIO POZICIJŲ KEITIMAS

Svarbu! Aptariama kūdikio priežiūra ir siūlomi būdai tinkami kūdikiams, kurių galvytės forma normali, be nugulėjimo ženklų.

Subalansuotas spaudimas – tai aktyvus kūdikio pozicijų keitimas, siekiant, kad galvytė tolygiai ir vienodai būtų spaudžiama visomis kryptimis. Subalansuotą spaudimą galima pavaizduoti piramide, kuri savo struktūra primena mitybos piramidę (viršuje tai, ką reikėtų vartoti saikingai, apačioje daugiausiai vartotini dalykai). Šioje piramidėje raudona spalva pavaizduotos pozicijos, kuriose kūdikiai dažnai praleidžia daugiausia laiko ir kurios pasižymi spaudimu į tą pačią vietą, t,y. miegantis lovelėje, besisupantis gultuke (įrangos naudojimas) ar besispardantis ant lavinamojo kilimėlio (guli ant nugaros ir žiūri į viršų) kūdikis, patiria spaudimą į tą pačią kaukolės vietą. Ši piramidė neapibrėžia konkrečių laiko intervalų, kiek kūdikis turėtų gulėti ant pilvuko ar miegoti ant nugaros. Tai – vizualinė priemonė, iliustruojanti tėvams kaip balansuoti kūdikio priežiūra ir apsaugoti savo kūdikį nuo plokščios galvos sindromo.

kūdikio miegas; babybjorn gultukas, kreiva galvyte; nuguleta galvyte, kūdikio priežiūra

Saugus kūdikio miegas

Saugus kūdikio miegas yra svarbiausias, kadangi šioje pozicijoje jis praleidžia daugiausiai laiko. Be to, miegančio kūdikio padėtį dažnai sunku kontroliuoti: 1) jeigu tai nakties miegas, tėvai taip pat miega; 2) jeigu tai dienos miegas, tėvai dažnai atlieka kitus darbus; 3) vyresnis kūdikis vartosi; 4) kūdikis turi išreikštas jam patogias padėtis.

Kaip ir daugelis pediatrų, rekomenduojame kūdikius migdyti ant nugaros, nes tai yra saugiausia padėtis nuo staigios kūdikio mirties sindromo.

Atkreipkite dėmesį, ar kūdikis pastoviai neturi dirgiklių kurioje nors pusėje (lango šviesa, mama visada mieganti iš tos pačios pusės, matomi žaisliukai ir pan.) Kokių veiksmų galite imtis, kad apsaugotumėte miegantį kūdikį?

  1. švelniai pakreipkite kūdikio galvą į kairę arba dešinę pusę kiekvieną kartą guldydami į lovelę. Stenkitės prisiminti, kuri pusė buvo prieš tai.
  2. keiskite savo kūdikio padėty lovelėje, t.y. migdykite kitame lovelės gale.
  3. pakabinkite žaisliuką toje pusėje, į kurią norite, kad kūdikis pasuktų galvą.
  4. nekabinkite žaisliukų (karuselių) tiesiai virš kūdikio.
  5. jeigu turite galimybę stebėti savo kūdikį, migdykite jį ant įvairių šonų. Jeigu kūdikis atsiverčia atgal ant nugaros, galite pakišti susuktą rankšluostį po šonu. Tokiu atveju turite prižiūrėti, kad besivartantis kūdikis neįsipainiotų į rankšluostį.
  6. nuo gimimo naudokite Mimos pagalves, kurios specialiai sukurtos kūdikiams migdyti ant nugaros. Jų forma pritaikyta patogiam kūdikio miegui, laisvam galvytės sukiojimui, o svarbiausia, Mimos pagalvės sukuria didesnį spaudimo plotą galvytei, o ne tik pakaušiui. 
Saikingas kūdikių priežiūrai skirtos įrangos naudojimas

Kūdikių priežiūrai skirta įranga (automobilinės kėdutės, gultukai, vibro kėdutės, supynės, pagalvės ir kt.) dažniausiai turi pusiau gulimą padėtį ir neužtikrina laisvų kūdikio judesių. Yra atlikta tyrimų, kurių metu paaiškėjo, kad kūdikiai vidutiniškai praleidžia daugiau nei 5 val. įvairiose kūdikių priežiūros priemonėse. Nesvarbu, kokia tai priemonė, jūsų kūdikio padėtis nesikeičia, o tai sukelia nepamatuojamą riziką deformuotis galvytei. 

Visgi, jeigu jūsų gyvenimo būdas ir įpročiai tokie, kad kūdikis turi praleisti daug laiko automobilinėje kėdutėje, rekomenduojame įsigyti specialią Mimos pagalvę, skirtą automobilinėms kėdutėms ir vežimėliams. Vežimėliuose galite naudoti ir įprastines Mimos pagalves. 

Patarimai dėl įrangos naudojimo.

Kūdikio guldymas ant šonų

Kūdikio guldymas ant šonų yra labai svarbi padėtis, siekiant išvengti kreivos galvytės. Kūdikio galva – tai ne popieriaus lapas, taigi, jeigu kūdikis guldomas tik ant nugaros ir pilvuko, kaukolės kaulams trūksta šoninio spaudimo. Dažnai tėvai vengia kūdikį guldyti ant šoniukų arba turi per mažai informacijos, kaip tą daryti.

Kūdikis ant abiejų šonų turėtų praleisti maždaug vienodai laiko. Guldymas ant šonų yra efektyvus tol, kol kūdikis nesivarto. Jei kūdikis dar mažas ir atsiverčia atsitiktinai, galite paremti jį suvyniotu rankšluosčiu ar net cukraus pakeliu! Guldymas ant šonų gali tapti puikia pertraukėle, kuomet kūdikis pavargsta gulėti ant pilvuko. 

Skaitykite patarimus guldymui ant šono.

kūdikio guldymas ant pilvuko

Kūdikio guldymas ant pilvuko reikalingas ne tik tam, kad kūdikis išmoktų laikyti galvytę. Kūdikio guldymas ant pilvuko svarbus formuojantis taisyklingai kaukolės formai.

Paguldytas ant pilvuko kūdikis stiprina krūtinės ir kaklo raumenis. Kaklo raumenys tvirtinasi prie kaukolės kaulų ir gali juos kreipti. Tvirti, vienodai abejose pusėse išsivystę kaklo raumenys, gražiai ir simetriškai kreipia kaukolės kaulus. Jeigu kūdikis turi vienoje pusėje silpnesnius kaklo raumenis, galvytė nevalingai gali svirti į tą pusę, tokiu atveju formuosis plagiocefalija (bus nugulėtas galvytės šonas). Dažnai maži kūdikiai nemėgsta gulėti ant pilvuko, arba išguli labai trumpai ir pradeda pykti.

Skaitykite patarimus guldymui ant pilvo.

Kūdikio nešiojimas

Kuo daugiau nešiokite savo kūdikį: ant rankų, nešynėse ar vaikjuostėse. Tai ne tik apsaugos kūdikį nuo plokščios galvos sindromo, bet ir padės užmegzti glaudesnį ryšį. Prisiminkite, kad vienas pagrindinių kūdikio galvytės nugulėjimo kaltininkų – vaikų priežiūrai skirta įranga. Naudokite ją tik tuomet, kai būtina. Nepakeiskite gultuko siūbavimo savo sūpavimu.

Labai svarbu atkreipti dėmesį, ar nešiojamas kūdikis neturi išreikštų padėčių, gal jam kur kas labiau patinka žiūrėti per kairį jūsų petį. Tai ženklas, kad yra atsiradęs raumenų disbalansas. Taip pat nešiodami kūdikį stenkitės tai daryti vienodai abejomis pusėmis. Dažnai tėvai nešioja kūdikius taip, kaip patogu jiems. t.y. guldo ant tos pačios rankos ar peties, nešioja tik keliomis padėtimis. Įvairovė – raktas į tolygų ir subalansuotą raumenų vystymąsi. 

 

LABAI SVARBU STEBĖTI KŪDIKIO GALVYTĖS FORMĄ PIRMUOSIUS 4 MĖNESIUS.

KAIP STEBĖTI KŪDIKIO GALVYTĖS FORMĄ?